Telefon: 444 0 436

Tansiyon Yüksekliği

Yüksek tansiyon hastalarının egzersiz yapmaları çok önemlidir. Haftanın günlerinin yarısından fazlasında, gün başına en az 30 dakika aerobik tipte egzersiz yapmalıdır.

Bol miktarda taze sebze ve meyve yenmelidir. Az yağlı süt, yoğurt ve peynir tüketilmelidir. Tahıl ve liften zengin yiyecekler tercih edilmelidir. Tuz ve saf şeker miktarı kısıtlanmalıdır.

Her aletle tansiyon ölçülmez. Bunu için geçerliliği kanıtlanmış bir tansiyon aleti kullanılmalıdır. Kişi oturur pozisyonda, kolu kalp hizasında ve dirseği bir yere dayanmış olmalı, en az 5 dakika dinlenmiş olmalı ve ölçümden önceki 30 dakika içinde sigara

Yüksek tansiyon hastaların önemli bir kısmında hiçbir belirti yoktur. Ancak baş ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı, yorgunluk, burun kanaması, yol yürüme ve merdiven çıkmakta zorlanma gibi belirtiler olabilir.

Yüksek tansiyonun sebebi hastaların neredeyse % 90-95’inde bilinmez. Bu duruma birincil yüksek tansiyon ya da esansiyel hipertansiyon adı verilir. Hastaların geri kalan 5-10’unda ise yüksek tansiyon başka bir hastalığa bağlıdır.

Kan basıncınızı ölçtürdüğünüzde en az 3 kez büyük (sistolik) tansiyonunuz 140 mmHg’dan, küçük (diyastolik) tansiyonunuz 90 mmHg’dan büyükse yüksek tansiyon hastasısınız demektir.

Yüksek tansiyon dünyadaki erişkin nüfusun %26’sını etkileyen (972 milyon erişkin) bir sorundur ve yüksek tansiyon yılda yaklaşık 7.1 milyon kişinin ölümüne neden olur.