Telefon: 444 0 436

Şişmanlık

Açlık diyetleri (<200 kkal) ve çok düşük kalorili diyetler (200-800 kkal) ile hızlı kilo kaybı olur ve Kalb ritm bozukluklarına, Baş ağrısı Konsantrasyon bozukluğu Hipotansiyon Bulantı, kusma Kabızlık, ishal

Kalp hastalığı oluşma riski azalırdiyet_faydasi Yüksek kan basıncı azalır Yüksek kan şekeri düzelir Yağlı karaciğer düzelir Uyku apnesi düzelir Kan yağları düzelir.

Şişmanlık erkek tipi şişmanlık ve kadın tipi şişmanlık olarak ikiye ayrılabilir. Yağların karında ve iç organlarda toplandığı şişmanlığa erkek tipi şişmanlık veya Elma tipi şişmanlık diyoruz. Bu vücudun üst yarısı şişmanlığıdır.

Hipertansiyon-Tansiyon yüksekliği Diabetes Mellitus-Şeker hastalığı Kalp hastalıkları Safra kesesi taşı Karaciğer yağlanması

Yapılan çalışmalar şişmanlık oluşumunda kalıtım veya genetik faktörlerin % 25-40 oranında rol oynadığını göstermiştir. Şişman kişilerin çocuklarında şişman olmayanlara göre şişmanlık görülmesi 2-3 kat fazladır.

Harcadığınızdan fazla kalori alınması durumunda alınan fazla enerji vücutta yağ olarak depolanarak şişmanlığa neden olur. Şişmanlığın oluşumunda genetik ve çevresel faktörlerin ve psikolojik durumun önemli etkisi vardır.

Fizik aktivite azlığı, Hareketsizlik Beslenme alışkanlıkları yada yağlı yiyeceklerle baslenme, aşırı yemek yeme Yaş ile birlikte artma Kadınlarda erkeklere göre sık (doğumda alınan kilolar)

Endüstrileşmiş, gelişmiş ülkelerde daha sıktır Şehirlerde köylere göre daha sıktır Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür Kısa ve orta boylularda daha sık görülür. Yaş arttıkça şişmanlık artar.

Dünya Sağlık Örgütü 1997 yılında şişmanlığın KÜRESEL BİR EPİDEMİ halini aldığını ve mutlaka Tedavi Edilmesi gereken kronik bir hastalık olduğunu ilan etmiştir.

Vücuttaki toplam yağ miktarı önemli olmakla beraber, yağın nerede biriktiğini bilmek daha önemlidir. Karın çevresinde yağ birikimi, kalça ve vücudun diğer bölgelerinde yağ birikiminden daha fazla sağlık risklerine neden olur.

BMI, vücut ağırlığının (kg), boyun karesine (m²) bölünmesi ile hesaplanır. Bu değer yaş ve cinsiyetten bağımsızdır. Bununla beraber, BMI kullanımı, çocuklarda, hamile kadınlarda ve çok adaleli kişilerde doğru sonuç vermez, bu nedenle kullanılmamalıdır.

Obezite için en yaygın kullanılan ölçüm, Beden Kitle İndeksi ya da İngilizce adıyla “Body Mass Index” (BMI) ve bel çevresi ölçümüdür.

Obezite ya da halk arasında bilinen adıyla şişmanlık, vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Obezite, besinlerle alınan enerji miktarının, metabolizma ve fizik aktivite ile tüketilen en