Telefon: 444 0 436

Yüksek Kolesterolde Tedavi

Yüksek kolesterolü olan çoğu kişiye, doktorları, rutin bir tetkikin bir parçası olarak kolesterol testi yaptığında teşhis konulur Yüksek kolesterolünüz varsa, daha sık test edilmeniz gerekebilir.

Yüksek kolesterolle bir sorununuz varsa, ilk adım, diyeti­nizi (beslenmenizi) değiştirmektir. Genel olarak, doymuş yağ ve kolesterol açısından zengin olan tüm besinleri (kırmızı et, tereyağı ve tereyağı içeren yiyecekler) sınırlandırınız.Bunların yerine meyve, sebze ve doğal olarak düşük oranda yağ ve yüksek oranda kompleks karbohidratlar ile lif içeren tam tahıllı ürünler gibi besinleri tercih ediniz.

Sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmak için dokto­runuzdan yardım isteyiniz. Koles­terolünüz yüksekse, sigaranın neden olduğu riskler de daha büyüktür.

Haftada en az üç kez yapılan günde en az 30 dakikalık düzenli egzersizler, kanınızdaki HDL seviyelerini arttırabilir. Eğer egzersiz ve diyet kolesterolü­nüzü yeteri kadar düşürmezse, ve özellikle başka ateroskleroz risk faktörleriniz varsa, doktorunuz ilaç reçete edebilir.