Telefon: 444 0 436

LDL-K seviyeleri nasıl düşürülebilir?

Yüksek kolesterolle bir sorununuz varsa, ilk adım, yaşam tarzınızı değiştirmektir. Yaşam tarzı değişikliğinin iki adımı vardır. Birincisi beslenmenizin (diyeti​nizin) değiştirilmesi, ikincisi ise egzersiz yapılmasıdır.

Genel olarak, doymuş yağ ve kolesterol açısından zengin olan tüm besinleri (kırmızı et, tereyağı ve diğer katı yağlar, ya da bunlarla yapılmış tüm yiyecekler) sınırlandırınız. Bunların yerine meyve, sebze ve doğal olarak düşük oranda yağ ve yüksek oranda kompleks karbohidratlar ile lif içeren tam tahıllı ürünler gibi besinleri tercih ediniz.

Sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmak için dokto​runuzdan yardım isteyiniz. Koles​terolü yüksek olanlarda, sigaranın neden olduğu riskler de daha fazladır.

Haftada en az üç kez yapılan günde en az 30 dakikalık düzenli egzersizler, kanınızdaki HDL-K seviyelerini arttırabilir.

Eğer egzersiz ve diyet kolesterolü​nüzü yeteri kadar düşürmezse, ve özellikle başka damar sertliği (ateroskleroz) risk faktörleriniz varsa, ilaç kullanmak gereklidir. LDL-K’ün düşürülmesinde en etkin ilaçlarstatinlerdir. Statinlerin kullanıldığı bir çok çalışmada bu ilaçların hem kalp krizini ve felç geçirme oranlarını azalttığı hem de bireylerin ömrünü uzattığı açıkça gösterilmiştir. LDL-K üzerine etki edebilen diğer ilaçlar ise niasin, fibratlar, kolestiramin ve ezetimibtir.

Statinler hem total hem de LDL kolesterolü düşürmede çok etkili olan ve HDL kolesterolü hafifçe yükselten bir gurup benzer ilaçlardır. Yan etkileri hemen hemen yoktur, ancak nadiren karaciğer ya da kas hasarına neden olabilirler.

Niasin total ve LDL kolesterolü bir miktar düşürse de en çok HDL kolesterolü arttırıcı özelliği vardır. Niasin bir vitamindir. Bir niasin hapını yuttuktan kısa bir süre sonra, bir kızarma hissi (ciltte yanma ve kızarıklık) yaşayabilirsiniz; bu, durum niasini almadan kısa bir süre düşük doz (<100 mg) aspirin alarak önlenebilir.

Fibratlar trigliseritleri düşürmede ve HDL kolesterolü yükseltmede çok etkili fakat total ve LDL kolesterolü düşürmede sadece orta derecede etkili ialçalrdır. Karın ağrısına ve karaciğer ile kas hasarına neden olabilir.

Safra asidi bağlayıcı reçine olarak bilinen kolestiramin, karaciğerin kandan LDL koles​terol almasına neden olan, hem total hem de LDL kolesterol seviyelerini düşüren toz ya da haptır. Bu ilaçlar, statinler ya da niasin kadar kuvvetli değildir. Aynı zamanda, trigliserit düzey​lerini artırma eğilimi de göste​rirler (bu da trigliserit seviyeleri zaten yüksek olan kişiler için bir sorun oluşturur). Sıklıkla kabızlık.şişkinlik ve gaza neden olurlar.

Ezetimip, diyetle alınan kolesterolün barsaktan emilmsini azaltan bir haptır. Diğer kolesterol düşürücü ilaçlarla, özellikle de statinlerle birlikte kullanıldığında, etkileri daha belirgindir.