Telefon: 444 0 436

Kolesterolü Düşürmek İçin Kullanılan İlaçlar

Araştırmalar, kolesterol düzeyle­rini agresif bir şekilde düşürmenin, koroner arter hastalığı riski çok yüksek olan ya da koroner arter hastalığı olan kişilerin – kolesterol düzeyleri normal aralıkta olsa bile ortalama ömürlerini büyük ölçüde arttırdığını göstermektedir.

Kolesterolü düşürmek için kullanılan birçok ilaç türü vardır:

Statinler hem total hem de LDL kolesterolü düşürmede çok etkili olan ve HDL kolesterolü hafifçe yükselten bir gaip benzer ilaçtır. Nadiren karaciğer ya da kas hasarına neden olsalar da genellikle yan etkileri yoktur. Son zamanlarda bu ilaçlardan bazıla­rının felci ve kalp krizini önlediği bulunmuştur.

Niasin total ve LDL kolesterolü düşürmede etkili ve HDL koleste­rolü yükseltmede daha etkili olan bir vitamindir. Bir niasin hapını yuttuktan kısa bir süre sonra, bir kızarma hissi (ciltte yanma ve kızarıklık) yaşayabilirsiniz; bu, niaspin almadan kısa bir süre 81 miligram aspirin alarak önlenebilir.

Safra asidi bağlayıcı reçineler karaciğerin kandan LDL koles­terol almasına neden olan, hem total hem de LDL kolesterol seviyelerini düşüren toz ya da haplardır. Bu ilaçlar, statinler ya da niasin kadar kuvvetli değildir. Aynı zamanda, trigliserid düzey­lerini artırma eğilimi de göste­rirler (bu da tligresid seviyeleri zaten yüksek olan kişiler için bir sorun oluşturur). Sıklıkla kabızlık.şişkinlik ve gaza neden olurlar ve ilk iki ilaç türünden daha az popülerlerdir.

Gemfibrosil trigliseridleri düşürmede ve HDL kolesterolü yükseltmede çok etkili fakat total ve LDL kolesterolü düşürmede sadece orta derecede etkili bir haptır. Karın ağrısına ve karaciğer ile kas hasarına neden olabilir.

Ezetimip, emilen diyet koles­terol miktarını azaltan bir haptır. Diğer kolesterol düşürücü ilaçlarla birlikte kullanıldığında, özellikle statinlerle, kandaki kolesterol seviyelerini daha da düşürebilir.